www.Cancer.ic.ck.ua
Кращий гуманітарний проект

за підсумками 4-го Міжнародного форуму "HI-TECH 2003"

(докладніше).

Пошук по сайту. Додому.Структура сайта.E-mail

Рак...Життя триває!

 

Просто й дохідливо про те,
що дійсно треба знати про рак:
 

  Вступ. Мета і задачі сайту.

  Загальні відомості про онкологічні захворювання.

  Причини виникнення й способи профілактики.

  Прояви, діагностика й лікування різних форм рака.

  Нові, перспективні методи діагностики й лікування.

  "Ви скажіть, де лікарня. Я туди піду лікуватися..."

  Догляд за хворими на онкозахворювання.

  Як зробити життя хворого на рак повноцінним.

  Листи хворих, їхніх родичів та знайомих.

  Ресурси інтернет з онкології, що рекомендуються.

  Новини сайту. Останні опубліковані статті.

  Докладніше про нас і наші послуги.

  Структура сайту.

 

Наші партнери:

Инфоком, Черкассы

Украинский медицинский каталог.

 

Стаття розділу  Змінити мову перегляду на РОСІЙСЬКУ  

"Як зробити життя хворого на рак повноцінним"

Реабілітація хворих, які пройшли радикальне лікування

 Результат діяльності онкологічної служби, показник її ефективності - це кількість хворих, які піддалися радикальному лікуванню і практично здорові. Вони спостерігаються онкологами по III клінічній групі. Разом із ростом числа тих, хто піддався радикальному лікуванню значно зріс відсоток стійкого вилікування.

 

Структура хворих III клінічної групи по локалізації пухлинного процесу відрізняється від структури загальної онкологічної захворюваності. У таблиці частоти захворюваності по окремим локалізаціям на першому місці знаходяться новоутворення шлунка, на другому - легень, на третьому - захворювання шкіри. Серед же тих, хто перебуває на диспансерному обліку на першому місці знаходяться злоякісні пухлини шкіри, пухлини шлунка - на п'ятому місці, пухлині трахеї, бронхів і легень - на шостому місці.

 

У III клінічну групу зараховуються хворі, що закінчили радикальне лікування, що первинно видужали від злоякісного процесу. Хоча вони вважаються практично здоровими, для повернення їх до колишніх умов життя (у побуті, у родині, у колективі) необхідний ряд медичних і соціальних заходів.

 

Арсенал сучасних методів лікування онкологічних хворих сприяє лікуванню значного числа тих, хто захворів, але одночасно наносить велику втрату їх фізичному й психічному стану. Лікувально-профілактичні заходи щодо ліквідації наслідків захворювання називаються реабілітацією, від латинського reabilitatio - відновлення колишнього стану. Процес реабілітації починається в тих онкологічних закладах, що робили радикальне лікування, і продовжується в процесі диспансеризації хворого.

 

Реабілітація хворого - це розробка й здійснення індивідуального плану відновлення порушеного психічного, морального, фізичного й фізіологічного стану хворого. Для проведення його в життя багато онкологічних лікувальних закладів мають спеціальні відділення для доліковування - реабілітаційні відділення. Але не всі порушені системи організму хворого можна відновити за час перебування в реабілітаційному відділенні. Нервово-психічні зміни, викликані діагнозом, тривалим і важким лікуванням, вимагають тривалого впливу оздоровляючих факторів сімейного й побутового оточення.

 

Виписка хворого із стаціонару супроводжується емоційною напруженістю. Тривожить питання подальшої життєвої перспективи, неясність службових і сімейних відносин. Гнітить можливість рецидиву. Свої тривоги й побоювання хворі не завжди можуть довірити рідним і близької. Тому вони прагнуть не втрачати зв'язку з товаришами по палаті, листуються з ними, стежать за їх долею, діляться своїми тривогами. Це не завжди сприяє психосоціальній реабілітації.

 

Відносини з хворими в цей період покликані поламати єднання хворого з хворобою, переключити його інтереси. Прояви турботи про хворого, ініціатива у встановленні контакту мають позитивну дію. Важливо створити позитивний емоційний мікроклімат для хворого, відвернути увагу від хвороби, у його життєвих установках вирішальне значення повинні займати робота, родина, колектив, захоплення, але не зайва турбота про здоров'я.

 

У цей період основна задача онкологів - раннє виявлення рецидивів і метастазів злоякісної пухлини, організація в разі потреби спеціалізованого лікування.

 

Своєчасне виявлення цих ускладнень неможливе без точного дотримання хворими терміну призначеної явки на контрольний огляд. Виконання контрольних оглядів багато в чому залежить від своєчасного оповіщення хворого. Зв'язок із хворими повинен існувати постійно.

 

Систематичний контроль за станом здоров'я хворого III клінічної групи - найдійовіший метод стійкої реабілітації онкологічних хворих.

 

Хворий 3., 50 років, був оперований у загальнохірургічному стаціонарі з приводу часткової кишкової непрохідності. Зроблено резекцію сигмоподібної кишки з приводу рака. Узятий на облік в онкологічному кабінеті за місцем проживання в III клінічну групу. Через рік після операції при контрольному обстеженні запідозрений солітарний (поодинокий) метастаз у нижній частці лівої легені. Переведений у II клінічну групу і госпіталізований у пульмонологічний стаціонар. Діагноз підтвердився, зроблена радикальна операція. Прийнятий знову на диспансерний облік по III клінічній групі. Періодично приймав курси хіміотерапевтичного лікування. Два роки повного благополуччя, працездатність відновилася. Потім знову явища часткової непрохідності, анемізація, що наростає, слабкість. Госпіталізований в онкологічну лікарню. З приводу рецидиву пухлини зроблена радикальна операція: видалення спадного відділу товстої і прямої кишок із видаленням метастатичних заочеревинних вузлів із накладенням штучного анусу. У печінці метастази не були виявлені. Узятий на диспансерний облік знову по III клінічній групі. Призначені періодичні курси внутрівенного введення протипухлинних хіміопрепаратів. Хворий знову повернувся до роботи керівника відділу і протягом декількох років після останньої операції повноцінно виконував свої обов'язки.

 

Частіше вчасно виявляються рецидиви й метастази у хворих злоякісними пухлинами молочної залози.

 

Хвора М.. 43 років. Прийнята на диспансерний облік по III клінічній групі після комплексного лікування з приводу злоякісної пухлини правої молочної залози. Через рік виявлений метастатичний вузол у правій надключичній ділянці. Переведена в II клінічну групу, направлена на променеве й хіміотерапевтичне лікування. Видужання. Переведена в III клінічну групу. Чотири роки повного благополуччя і знову підозра на пухлину в лівій молочній залозі. Переведена в II клінічну групу, направлена в онкологічний диспансер. Проведено комплексне лікування. Повернулася на облік по III клінічній групі. Спостерігається 6 років. Ознак рецидиву, метастазів немає.

 

Відсоток стійко вилікуваних збільшується з кожним роком не тільки завдяки досконалим методам первинного лікування, але в значній мірі за рахунок наступної диспансеризації, своєчасного виявлення й лікування рецидивів і метастазів шляхом проведення профілактичних курсів променевого й медикаментозного лікування.

 

Тим, хто закінчив радикальне лікування з приводу рака молочної залози, за рекомендацією стаціонару проводиться тривала гормонотерапія або повторні курси хіміотерапії. Профілактичне лікування проводиться також хворим, що закінчили радикальне лікування з приводу рака яєчників і інших захворювань.

 

Загроза рецидиву злоякісної пухлини в перші роки після радикального лікування - реальна. Це тривожить тих, хто стоїть на обліку в III клінічній групі. У деяких розвиваються помисливість, тривожно-депресивний стан. Підвищену помисливість варто зняти не висміюванням скарг і побоювань, а уважним ставленням до них. Треба пам'ятати, що психічна депресія хворого є не тільки фактором, що сприяє злоякісному росту, але і раннім симптомом деяких локалізацій злоякісної пухлини. Ігноруючи скарги недовірливого хворого, можна несвоєчасно виявити рецидив.

 

Багато хто з тих, хто закінчив радикальне лікування з приводу рака не знають свого діагнозу. У довідках, видаваних їм, фігурують всілякі діагнози, що маскують істинний: поліп, виразка, фіброзна мастопатія і т.п. Деякі хворі переконані в тім, що піддавалися лікуванню через погрозу можливого переходу їхньої хвороби в рак, тобто з профілактичною метою. Виклик до онколога сприймають як зайву перестраховку. Потрібні уміння, такт щоб залучити цих хворих до систематичних явок на огляди, не викликавши цим негативних емоцій. Але проведення таких оглядів необхідне.

 

Залучення до контрольних оглядів тих, хто закінчив лікування - захід такої ж важливості, як виявлення первинного захворювання раком.

 

Дивись також:

Організація радикального лікування.

Принципи взаємовідносин з онкологічними хворими.

Догляд за хворими на онкозахворювання.

Патронаж онкологічних хворих.

Питання, які найчастіше задають хворі.

Як перебороти почуття занепокоєння.

Листи хворих, їхніх родичів і знайомих.

 

Інші наші проекти:

Создание персональных сайтов. Быстро! Дешево! Красиво!

  Головна сторінка розділу.Додому.Структура сайта.E-mailВ початок сторінки.

Розробка, наповнення та підтримка лікаря С. Бондарева,  Україна,  Черкаси
www.sb-studio.com.ua/sb.htm
З пропозиціями та побажаннями по оформленню й наповненню звертайтесь:
s-bond@ukr.net 

Aport.ru Украинская баннерная сеть