www.Cancer.ic.ck.ua
Кращий гуманітарний проект

за підсумками 4-го Міжнародного форуму "HI-TECH 2003"

(докладніше).

Пошук по сайту. Додому.Структура сайта.E-mail

Рак...Життя триває!

 

Просто й дохідливо про те,
що дійсно треба знати про рак:
 

  Вступ. Мета і задачі сайту.

  Загальні відомості про онкологічні захворювання.

  Причини виникнення й способи профілактики.

  Прояви, діагностика й лікування різних форм рака.

  Нові, перспективні методи діагностики й лікування.

  "Ви скажіть, де лікарня. Я туди піду лікуватися..."

  Догляд за хворими на онкозахворювання.

  Як зробити життя хворого на рак повноцінним.

  Листи хворих, їхніх родичів та знайомих.

  Ресурси інтернет з онкології, що рекомендуються.

  Новини сайту. Останні опубліковані статті.

  Докладніше про нас і наші послуги.

  Структура сайту.

 

Наші партнери:

Инфоком, Черкассы

Украинский медицинский каталог.

 

Стаття розділу  Змінити мову перегляду на РОСІЙСЬКУ  

"Як зробити життя хворого на рак повноцінним"

Рак грудей: життя триває!

 Що зазнає жінка, який був поставлений страшний діагноз?

 

Спочатку усе здається нереальним. Думки плутаються, мозок відмовляється сприймати інформацію. Психологи називають такий стан шоком. Його переживають по-різному: хтось впадає в стан зовнішнього заціпеніння, у когось очі відразу застеляються сльозами, у когось починається істерика...

 

Те, що трапилося просто не хочеться сприймати. Мимоволі закрадається думка: а раптом лікар помилився чи переплутав аналізи? Потім виникає почуття провини, що хочеться перекласти на чиїсь плечі. "Винуватими" виявляються робота, чоловік або лікар, що знайшов захворювання. Можуть з'явитися неконтрольована лють і гнів на навколишніх за те, що лихо обрало не їх. Почуття глибокого розпачу й самотності руйнує відносини з близькими. Здається, ти залишилася зі своїм лихом одна в цілому світі, і ніхто не може допомогти й зрозуміти. Така самоізоляція скоріше неусвідомлена.

 

Потім свідомість шукає шлях виходу й можливості того, як жити далі. Починають турбувати питання: як зміниться зовнішній вигляд тіла після лікування? чи не охолоне улюблений чоловік? як сприймуть мою хворобу близькі? чи можна буде працювати й виконувати звичайні обов'язки по дому? як відіб'ється хвороба на сімейному бюджеті?..

 

Життя круто змінилося, але все одно продовжує мати сенс.

 

Що відбувається під час лікування?

 

Коли жінка попадає в лікарню, вона зовсім по-іншому оцінює ситуацію. Виявляється, таке лихо сталося не тільки з нею! Це "відкриття" для багатьох стає настільки приголомшливим, що цілком змінює відношення до того, що відбувається.

 

У відділенні знаходяться пацієнтки, яким уже зробили операцію. Можна переконатися, що після операції жінка змінюється зовсім мало, після хіміотерапії волосся відростає дуже швидко, а курс опромінення зовсім не робить жінку радіоактивною!

 

Виникає навіть своєрідна клановість хворих. Лікарі говорять, що це - характерна риса їхніх пацієнток. З'являються нові друзі, із якими можна обговорити найпікантніші теми, тому що вони хвилюють їх у тім же ступені.

 

Як живеться після?

 

Після лікування у більшості пацієнток формується зовсім інше відношення до життя. Багато хто з них говорять: "Мені був наданий шанс почати нове життя. Нове, тому що тепер я розумію, що життя не вічне, що кожен день має свою неповторну цінність, що потрібно вміти жити зараз, що важливіше те, як я прожила життя, ніж те, скільки я прожила..."

 

А інші міркують так: "Можливо, у моєму житті з'явилося багато обмежень, тому що я не можу робити усе, що хочу, і почуваю себе іноді кепсько. Але насправді це не обмеження. Адже життя залишається життям, причому дуже інтенсивним. Усе навколо стало більш цікавим, яскравим, важливим..."

 

Як допомогти самій собі?

 

Психологи розробили кілька методів розслаблення й подолання стресу, викликаного важкою хворобою (до речі, не тільки раком).

 

Уявні картинки.

 

Ми всі уміємо фантазувати: згадуємо різні ситуації з минулого і уявляємо, як би ми поступили в тій чи іншій ситуації. У думках ми змінюємо події у кращу сторону. Або віддаємося приємним спогадам. Нам хочеться пережити все заново.

 

Здатність фантазувати можна використовувати, щоб розслабитися перед неприємними процедурами чи лікарським оглядом, а також якщо вас мучить безсоння або біль.

 

Почніть із розслаблення. Виберіть найзручнішу для вас позу. Погасіть світло, включіть улюблену музику. Є і спеціальна музика, створена для максимального розслаблення: у неї включені шум моря чи спів птахів. Закрийте очі і зосередьте всю увагу на диханні. Дихайте так глибоко, як тільки можливо, розтягуючи вдих і видих як можна довше. Вдихніть життєву силу природи, радість життя і видихніть усе, що вас непокоїть: біль, гнів, втому, страх. З кожним вдихом і видихом ви будете набиратися сил і рятуватися від того, що вам заважає.

 

Потім переключите увагу на пальці ніг, відчуйте легкість кінцівок, "підіймайте" це комфортне відчуття вище й вище. Відчуйте, як відпочиває ваше тіло, як розгладжуються зморшки навколо очей.

 

Уявіть собі найулюбленіше місце на землі - лісову галявину, схил гори, морський берег. Згадайте дрібні деталі цього місця: кольори, запахи, звуки. Холодно навколо вас чи тепло? Чи можна торкнутися чогось, простягнувши руку? Є ще хтось поруч із вами? Відчуйте, як вам добре! Нехай радість, життя, сила природи наповнять вас. Коли прийде час залишати створений вами віртуальний рай, не сумуєте. Адже ви завжди зможете туди повернутися!

 

Коли слова не допомагають...

 

Для тих, хто не може виразити свої почуття словами, кому просто не з ким поділитися, психологи пропонують згадати дитинство. Візьміть фарби, олівці, включіть музику, і нехай ваша рука сковзає по папері. Почніть із свого улюбленого кольору. Потім доповните його менш улюбленим. Ваш малюнок може бути не схожий на твори Сурикова чи Пікассо. Але це не робить його інформаційно менш насиченим. Саме головне - те, що ви самі бачите на папері!

 

"Зштовхніть" на папері найхолодніший і найтепліший для вас кольори. Нехай вони "борються", символізуючи надривні вас почуття, замість того, щоб робити це в душі.

 

Намалюйте найогиднішу картину. Повісьте її перед собою і, "помилувавшись" п'ять хвилин, із радістю викиньте її у сміттєве відро або змийте фарби під струменем води. Вам напевно полегшає.

 

Подібні експерименти можна проводити й з пластиліном. Зобразить свій смуток. Може бути, він схожий на краплю води, що падає з підвіконня, а може, на грозову хмару?..

 

Як допомогти своїм близьким?

 

Для рідних і друзів звістка про злоякісну пухлину виявляється майже такого ж важкою, як і для хворого. Часто саме на їхні плечі лягає неймовірна вага вибору: сказати хворій про діагноз чи не сказати?

 

Дискусії на цю тему ведуться не одне десятиліття. Навіть лікарями це питання оцінюється неоднозначно. Одні вважають, що пацієнту потрібно розповісти про хворобу тільки те, що змусить його погодитися на повне лікування. Інші говорять, що в такий спосіб порушуються права людини.

 

Жінки, що знали свій діагноз і зуміли упоратися з хворобою, стверджують: знати потрібно всі. Тоді можна спланувати життя таким чином, щоб вирішити всі незакінчені справи, якщо прогноз невтішний.

 

Є ще один важливий нюанс. Якщо всі навколишні жінку люди (лікарі, рідні, друзі), говорячи про її хворобу, ховають очі і відводять погляд, у неї може виникнути відчуття самотності. Адже навіть зовсім неосвічена бабуся із загубленого в горах села знає, що опромінення за так не призначать! Тому питання " Говорити чи ні?" у більшості випадків повинно вирішуватись однозначно: говорити.

 

Як поводитися, якщо занедужала подруга?

 

По-перше, рак не заразний. По-друге, необхідно перебороти свій страх і переконання, що рак смертельний. Подруга не повинна бачити у ваших очах переляку. По-третє, усвідомити, що зараз ви їй потрібні як ніколи.

 

Основна помилка навколишніх полягає в тому, що вони уникають говорити з хворими про хворобу. Але саме про це і тільки про це думає зараз ваша подруга. Не соромтеся делікатно розпитати її про відчуття, постарайтеся викликати на відверту розмову. Якщо вам це вдасться, її немов "прорве": вона може довго розповідати про свої відчуття. Постарайтеся вислухати, навіть якщо розповідь займе тривалий час. Ваше терпіння буде винагороджене: обличчя вашої подруги посвітліє. Якщо треба, утіште її й поплачте разом...

 

Ваша допомога може знадобитися, якщо приятелька живе одна. Під час курсу опромінення й хіміотерапії їй буде складно справлятися з домашніми справами і навіть просто сходити в магазин. Запропонуєте свою допомогу.

 

Ми, жінки, дуже сильні. Не кожному чоловіку удасться винести на своїх плечах те, що доводиться витримувати представницям прекрасної половини людства.

 

Лікарі, що займаються тими різновидами пухлин, що зустрічаються й у чоловіків, і в жінок, підтверджують, що представниці слабкої статі переносять хворобу легше. Серед "довгожителів", що прожили після операції десять, п'ятнадцять і навіть двадцять п'ять років, - більше жінок.

 

Природа створила нас не тільки для продовження роду, але й для підтримки наших дітей і близьких. Тому справедливо буде сказати: незважаючи ані на що, ЖИТТЯ ТРИВАЄ!

 

Наталя ПОПОВА, Переклад із журналу "НАТАЛІ"

 

Дивись також:

Рак молочної залози.

Коли рак тільки підозрюють.

Хворі після мастектомії й інших операцій з видаленням регіонарних лімфовузлів.

Реабілітація хворих, які пройшли радикальне лікування.

Самостійне обстеження молочних залоз.

Принципи взаємовідносин з онкологічними хворими.

Як перебороти почуття занепокоєння.

Листи хворих, їхніх родичів і знайомих.

 

Інші наші проекти:

Создание персональных сайтов. Быстро! Дешево! Красиво!

  Головна сторінка розділу.Додому.Структура сайта.E-mailВ початок сторінки.

Розробка, наповнення та підтримка лікаря С. Бондарева,  Україна,  Черкаси
www.sb-studio.com.ua/sb.htm
З пропозиціями та побажаннями по оформленню й наповненню звертайтесь:
s-bond@ukr.net 

Aport.ru Украинская баннерная сеть